Pradžia | Naujienos | „Mobilios klasės“ apsilankymas Plungės „Saulės“ gimnazijoje

„Mobilios klasės“ apsilankymas Plungės „Saulės“ gimnazijoje

Teksto dydis: Decrease font Enlarge font

"Mobilioji laboratorija“ – tai pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindina moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais.

Laboratorija suteikia moksleiviams unikalią galimybę bent trumpam tapti tyrėjais. Jie ne tik išbando tikrus mokslinius prietaisus, bet ir patys atlieka modernius biomokslų eksperimentus, kurie, pavyzdžiui, atskleidžia, kas yra DNR ir kaip ji funkcionuoja.

„Mobilioji bioklasė" yra aprūpinta modernia daugiau kaip 130 tūkst. litų vertės „Thermo Fisher Scientific" moksline įranga. Padedami universiteto studentų, moksleiviai su ja patys atlieka pažintinius eksperimentus. Edukacinę programą taip pat sudaro mokslo populiarinamosios paskaitos, mokymai ir diskusijos.

„Mobiliosios bioklasės" projektą įgyvendina Vilniaus universitetas kartu su bendrove „Thermo Fisher Scientific", didžiausia pasaulio bendrove, siūlančia produktus ir paslaugas mokslui. Ši bendrovė projektui skyrė modernią tyrimų įrangą, reagentus ir padėjo parengti programą. Svarbu pabrėžti, kad programoje yra naudojami reagentai, kurie kuriami ir gaminami Lietuvoje, o būtent „Thermo Fisher Scientific" Vilniaus padalinyje.

Mini autobusas su specialia edukacine programa po šalies mokyklas važinėja reguliariai. Programa yra skirta 9 ir vyresnių klasių moksleiviams, ją įgyvendina jaunieji Vilniaus universiteto ir „Thermo Fisher Scientific" Vilniaus padalinio tyrėjai.

„Mobilioji bioklasė" jau yra aplankiusi daugiau nei 40 Lietuvos mokyklų.

Lietingą lapkričio aštuntosios rytą Plungės „Saulės" gimnaziją aplankė projekto „Mobilioji bioklasė" komanda.

Maloniai savo apsilankymu nustebino kadaise Plungės „Saulės" gimnaziją baigęs, šiuo metu direktoriaus pavaduotojo „Thermo Fisher Scientific" bendrovėje pareigas užimantis Julius Gagilas, Plungės 5-ąją vidurinę mokyklą baigusi (dabar – „Ryto" pagrindinė mokykla) baigusi Jolanta Vitkutė (šios bendrovės direktoriaus pavaduotoja) ir Vidinės komunikacijos specialistė Raminta Zimbienė. Iš jų lūpų teko išgirsti daug ligi tol negirdėtų mokslinių faktų, kuriuos sunku būtų atrasti knygose. O jauni ir veržlūs biomokslų studentai (iš kurių kai kurie – doktorantai!) visiškai paneigė nusistovėjusį stereotipą, jog šias studijas renkasi vien drovūs moksliukai.

Po pašnekesio su garbingais svečiais ir studentais, kibome į darbus. Visų pirma susipažinome su „Mobiliosios bioklasės" atsivežtais prietaisais ir pagalbinėmis priemonėmis. Daugumai iš mūsų visa tai buvo nematyta, neišbandyta, o kai kam galbūt visai nauja, todėl sutelkę dėmesį klausėmės nurodymų, kaip elgtis su studentų žaismingai vadinamais „pipetmanais" (mechaninėmis pipetėmis su įvairiais antgaliais), purtyklėmis (angl. shaker'iais), naudojamomis sumaišyti medžiagas mėgintuvėlyje, laboratorinėmis centrifūgomis ir kitais „Thermo Fisher Scientific" pagamintais „laboratoriniais žaisliukais". Kai mūsų nykščiai jau buvo pakankamai įgudę darbuotis su „pipetmanais", „mobilieji bioklasiokai" paskelbė „Olimpinės pipetmanų rungties pradžią" – išsprendę rebusą su Žalgirio mūšio metais ir DNR molekulės modelio atradimo data, turėjome pipetmanais mėgintuvėliuose suruošti tam tikros sudėties tirpalus (nors jie buvo spalvoti, pasirodo, kad visi jie buvo paprasčiausiais maistiniais dažais nuspalvintas vanduo), o tada pasverti juos ant mikrogramus skaičiuojančių svarstyklių. Laimėtojais tapo tie, kurie darbą su pipetmanais atliko kruopščiausiai, t.y. kurių tirpalas buvo arčiausiai nurodyto pagaminti tirpaliuko kiekio. Žinoma, jokia olimpiada neapsieina be prizų, tad ir šios rungties nugalėtojai neliko be apdovanojimų – jiems buvo suteikta garbė naudojant įvairius reagentus mėgintuvėlyje pamatyti tikrą DNR, kuri šiaip plika akimi yra nematoma. Po kelių susikaupimo ir tylos minučių, galiausiai visi rankose laikėme mėgintuvėlį su skaidriame tirpale plūduriuojančiais balšvais siūlais – tikrų tikriausia DNR molekule. Na, o pabaigai mūsų laukė rimtas individualus eksperimentinis darbas, kurio tikslas buvo nustatyti, ar tyrimui gautame mėgintuvėlyje su Petriuko DNR yra erkinio encefalito „virusui", borelijoms būdingos DNR . Skamba rimtai, ar ne? Ir iš tikrųjų, viskas ir vyko labai rimtai! Iš pradžių į mėgintuvėlius supylėme visus PGR reakcijai (tam tikros DNR sekos padauginimo metodui) reikalingus reagentus. Tada juos patalpinome iš sidabrinių dalių pagamintame PGR prietaise ir laukėme, kol norimi genai pasidaugins. Po dvidešimties minučių rankose laikėme mėgintuvėlius su daugybe to paties geno kopijų. Na, ir liko finišo tiesioji – atlikę DNR elektroforezę agarozės gelyje (kurį vėliau netgi lietėme savo rankomis), apžiūrėjome savo darbo rezultatus ultravioletinėje šviesoje. Džiugi žinia ta, jog visiems mokiniams bandymas pavyko puikiai. O liūdnoji ta, kad kai kurių mokinių „petriukai" vis dėl to sirgo erkiniu encefalitu ar Laimo liga...

Per penkias valandas, praleistas kartu su biomokslininkais, buvo nesunku į įprastus gamtos mokslus – chemiją, biologiją, fiziką – pažvelgti kitu kampu, iš arčiau. Be jokios abejonės, tokia patirtis daugumai projekto dalyvių padėjo žengti savęs pažinimo keliu, apsispręsti pasirenkant studijas, o kai kuriuos - dar tvirčiau įsitikinti, kad biomokslai yra jų pašaukimas.

Plungės „Saulės" gimnazijos abiturientės

Lina Radvilavičiūtė ir Morta Stasikėlytė 

  • Siųsk draugui el. paštu Siųsk draugui el. paštu
  • Versija spausdinimui Versija spausdinimui
  • Grynasis tekstas Grynasis tekstas

Pamokų laikas

Pirmadieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais, penktadieniais
PAMOKA PRASIDEDA BAIGIASI
1 8:00 8:45
2 8:55 9:40
3 9:50 10:35
4 10:55 11:40
5 12:00 12:45
6 12:55 13:40
7 13:50 14:35

• 3-ios pamokos metu valgo TIK 1-4 klasių mokiniai
• Po 3-jų pamokų valgo tik I ir II gimnazinių klasių mokiniai
• Po 4-ių pamokų valgo III ir IV gimnazinių klasių mokiniai
• Po 5-ių pamokų valgo mokytojai pirmumo teise


Antradieniais
PAMOKA PRASIDEDA BAIGIASI
1 8:00 8:45
2 8:55 9:40
Klasės valandėlė 9:45 10:15
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
6 13:25 14:10
7 14:20 15:05

• 3-ios pamokos metu valgo TIK 1-4 klasių mokiniai
• Po 3-jų pamokų valgo tik I ir II gimnazinių klasių mokiniai
• Po 4-ių pamokų valgo III ir IV gimnazinių klasių mokiniai
• Po 5-ių pamokų valgo mokytojai pirmumo teise

Kalendorius

2% parama gimnazijai

2% parama gimnazijai

Facebook